Kapı dedektörlerinin yaydığı manyetik alan 1 gaussu geçmemelidir. Bu konuda TSE, Tübitak gibi kurumlardan yapılmamış testler dikkate alınmamalıdır. Ülkemize uzakdoğudan getirilen cihazların bu konuda ölçümleri yoktur. İnsan sağlığını tehdit etmeme adına bu belgeler mutlak suretle aranmalıdır.

Kapı dedektöründe düşük frekans çalışması tercih sebebi olmalıdır. Halihazırda 2 teknoloji ağılıklıdır.

  • Düşük Frekans Sabit Manyetik Alan
  • PULS sinyal sistemli Manyetik Alan

Düşük frekans sabit manyetik alan insan sağlığına zarar vermeyen bir spektrumda çalışır, ani yükselme ve azalmalar olmaması kalp pili, hamile bayanlar ve hassas kişilere için daha sağlıklıdır.

Bu konuda IEEE standartlarında ölçüm raporları da üreticilerden mutlak suretle istenmelidir. Ayrıca EMC testlerinde cihazın dışarı yaydığı manyetik gürültü değerleri de değerlendirilmeli ve en düşüğü seçilmelidir.

Uzakdoğu orijinli cihazlarda maalesef EMC testleri self deklarasyon yani üretici beyanı ile geçiştirilmektedir. Hamile Bayanlara ve Kalp Pili kullanıcılarına “zararı yoktur” belgesi de test yapılmadan bir üniversite ya da doktorda alınmaktadır. Bu testlerin TÜBİTAK, TSE gibi yerlerce yapılması zorunludur.

 

ECAC – Avrupa Sivil Havacılık Kriter testlerinde yaklaşık 18.000 geçiş ile dedektörün tüm hassasiyet testlerinin yapılmasının yanında,

Kapı tipi metal dedektörünün dış etkenlerden etkilenmesi ve etrafına yaydığı gürültü ve parazitler de ölçümlenmektedir.

ECAC onaylı laboratuardan test edilmiş cihazlar, Avrupa’da başka bir onaya gerek kalmaksızın tüm havalimanlarında kullanılabilmektedir.

Kapı Dedektörlerinin zararsız olduğunu belirlemek için:

  • TSE’den onaylı ya da Türkak Onaylı Test Laboratuarından EMC BELGESİ
  • TSE’den onaylı ya da BTK Onaylı Test Laboratuarından İNSAN SAĞLIĞINA ZARARI YOKTUR belgesi
  • Halk Sağlığı ya da Kamu Hastanesince verilmiş Kalp Pili Belgesi
  • Sanayi Odası – Tobb Bilirkişi Raporları
  • TSE’den ölçüm raporu – Boy Dedektörünün 1 gaussun altında olduğuna dair ölçüm raporu.

Bunların alınacak olan cihazlar birlikte istenmesi gereklidir. Daha ayrıntılı bilgi ve sertifikaların görüntülenmesi için bir telefon açmanız yeterlidir.

Telefon: +902323767300