Kapı tipi Metal Dedektöründe seçim önemlidir.

Ülkemizde olağanüstü halin devamı, güneydoğudaki harekât ve içinde bulunduğumuz jeopolitik durum sebebiyle güvenlik riskleri artmış, buna istinaden de bir tanım ek uygulamalar ile önlemler alınmaya çalışılmıştır.

Bu bağlamda otel, müzikhol, eğlence mekanları ve benzeri yerlere dedektör zorunluluğu getirilmiştir.

Bu yeni regülasyon sebebiyle birçok son kullanıcı, zorunluluktan dedektör arayışına girmiş ve maalesef en ekonomik olan ile bu durumu aşırmaya çalışmıştır. Fırsatçı birçok al-sat firması da durumdan istifade ederek, Uzakdoğu orijinli kapı tipi metal dedektörleri konteyner bazında bu çöp güvenlik dedektörlerini ülkemize ithal etmiştir. Çalışıp-çalışmamasına dahi bakmayan – sadece “evet biz aldık” demek için boy dedektörleri alınmış, asli görevlerini yapmayan biçimde, atıl durmaktadır.

ucuz boy dedektoru

Kapı Dedektörü “Var” demek için Alınmamalı! …..

Bugün Türkiye piyasasında 350$’dan – 1000 $’a kadar Uzakdoğu orijinli kapı dedektörleri satılmaktadır. Bunların üretim yerlerinde alış fiyatları 100$’lar mertebesinden başlamaktadır. Bugün ülkemizde Uzakdoğu markaları olan PowerGuard, GuardSpirit, Secuda başlıcaları olup, bunun yanında aynı görünümde olan onlarca da oem markalama yapılmış cihaz mevcuttur. Bu markalardan bazıları neutron, zkteco, zk dedektör, guardex, smartguard, FHD, PowerGuard, PowerGate, SFG33WT olup, hepsi Uzakdoğu’da 4-5 firma tarafından üretilip, üzerlerine değişik etiketlerle Türkiye pazarına verilmektedir. 2018 nisan ayındaki fuardan bazı görüntüler

Kapı Dedektörü bir kere alınıp, 10 sene kullanılır…

Bu yüzden de iyi bir marka almakla, en ekonomiği almak arasında değişen rakam 500-600 $’dır. Bunu yıla böldüğünüzde 50-60$ fark yaratır ki, İnsan hayatına koruyan bu cihazlar için neredeyse olmayan bir farktır. Katalogdan karşılaştırma yaptığınızda muhteşem görünen bu cihazlar gerçek kullanımda ciddi bir zafiyet doğurmaktadır.

Manyetik Üst Arama Kapı Dedektöründe doğru seçim için…

Bunun için ihtisas sahibi olmak kolay değil. Şartnameyi firmalarda istemek de doğru bir yöntem değil. Keza hiçbir  firma “benim yoğurdum ekşi” demez. Dolayısıyla burada en doğru yöntem, en büyük ihale otoriteleri olan EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI, JANDARMA, BAKANLIKLAR ya da 50-100 adet alımlarda kullanılan EKAP ilanlı ihale şartnameleridir. Ekap’ta sıkıntılı teknik şartnamelere itirazlar olduğundan, bu büyük alımlar her zaman mümkün olduğunca tarafsız ve önemli filtrelere sahiptir.

test çantası kapı dedektörü

Kapı dedektörünü test etmek için uluslararası test parçaları kullanılmalıdır.

Son tüketicilerin 1 adet – 5 adet alımlarında, doğrudan temin yönteminde internet araştırması ile marka bulmak yerine OTORİTE ve GÜVENİLİR bir kurumun şartnamesi ile çıkması, Uzakdoğu orijinli KAPI TİPİ METAL DEDEKTÖR almasını engelleyecektir.

TSE’nin bu konuda Standart Oluşturması da gereklidir.

Şu anda dünyada NIJ 0601.02 ve NIJ 0601.03 – ECAC gibi önemli standartlar ve bunların testleri mevcuttur. TSE’de bu testler olmadığından henüz şartnamelerde bu standartlara atıfta bulunmak 3-4 kaliteli SİLAH DEDEKTÖR markası arasında seçim yapmanıza imkân sağlayacaktır.

İrtibat için Telefon: +902323767300